Automatizācija

Cilvēki ir rīku veidotāji un mēs vienmēr esam atvieglojuši sev dabu ar dažādu rīku veidošanu, un šo procesu tad arī var saukt par automatizāciju, jo mēs automatizējam lietas, ko pirms tam darīja cilvēki. Bet automatizācija šī vārda tiešajā nozīmē būtu pilnīga cilvēka aizstāšana kāda darba veikšanā, jo, lai gan piemēram cilvēks ar putekļu sūcēju vai cilvēks bez putekļu sūcēja ir ļoti liela atšķirība efektivitātē, tomēr tā nav automatizācija un pēdējā laika mazie putekļu sūcēju roboti Roomba ir jau vēl viens solis tuvāk pilnīgai automatizācijai. Šiem robotiem vēl pagaidām nepieciešams cilvēka darbs lai to iztīrītu un nomainītu slotiņas kad tās sabeidzās, bet lielā mērā šie roboti jau paši darbojās, apbraukājot tavu māju, paši uzlādējas un arī ziņo par to, ka viņa putekļu trauks ir pilns. Šī tad arī ir tā automatizācija kurai es šodien gribu pieskāries.

Padomājiet mazliet par to, kas notiktu ar cilvēkiem, ja lielākā daļa no tiem darbiem, ko mēs patlaban darām būtu automatizēti? Piemēram, šofera darbs, kurā vidēji strādā 1-3% no kopējo darbspējīgo cilvēku pūļa jau tagad lēnām tiek automatizēts, jo ASV dažādas tehnoloģiju kompānijas veido savus pašu-braucošos automobiļus. Ja pēc 5 vai 10 gadiem viņiem izdosies pabeigt šos projektus, kas ir visai iespējams, tad šiem cilvēkiem, kuriem šoferēšana ir galvenais darbs tad arī būs jāsāk baidīties, jo visticamāk, ka ātri vien lielākās kompānijas sāks izmantot šīs autonomās mašīnas, jo lai gan tās maksās dārgāk, tomēr nebūs šoferiem katru mēnesi jāmaksā alga un dažu gadu laikā šī lielākā cena noteikti atmaksāsies. Un tā notiks ar visām auto svērām sākot no pārvadājumiem līdz taksometriem un pat līdz publiskajam transportam. Un pēkšņi dažu gadu laikā līdz pat 3% no darbspējīgo cilvēku būs zaudējuši darbus. Un visticamāk, ka šāda situācija notiks ne tikai vienā jomā bet daudzās, jo cilvēku algas parasti uzņēmumiem ir tieši vislielākie izdevumi un ir ļoti liela motivācija izslēgt šos izdevumus aizstājot cilvēkus ar tā sauktajiem robotiem.

Šī tad arī ir tā saucamā automatizācijas jeb robotu revolūcija, kuru mēs visticamāk arī tuvāko 10 līdz 20 gadu laikā piedzīvosim un tajā noteikti izdzīvos tikai tie, kas būs spējīgi adoptēties un iegūt jaunas iemaņas jaunām darba vietām. Bet bezdarba līmenis visā pasaulē noteikti, ka pamazām sāks kāpt un nekas to nespēs apturēt. Jo pat tad, ja tiks veikti streiki, vai arī valdība mēģinās iejaukties un uzstādīs kaut kāda veida likumus, lai darbiniekus būtu vieglāk un izdevīgāk nodarbināt, tomēr ar katru gadu automātika un roboti paliks aizvien gudrāki un lētāki un drīz ātri vien tiks aizstāta lielākā daļa no darba vietām. Tad, protams, visu produktu cenas būs ļoti zemas, jo viss tiks veidots ļoti efektīvi, bet lielākajai daļai cilvēku nebūs darba un tāpēc viņi nevarēs atļauties neko. Tad arī noteikti būs jādomā kāda veida jauna politiskā sistēma vai kaut kāda minimālā nodrošinājuma naudas summa kuru maksās katram cilvēkam par to ka viņš ir dzīvs un par šādu summu tad arī būs iesējams nodrošināt pamata vajadzības. Bet, ja viņš gribēs vairāk tad būs vai nu jāiegūst ļoti specifiskas zināšanas vai arī jāveido savi uzņēmumi.

Šis laiks būs ļoti interesants un aizraujošs un es ticu, ka tajā ir ļoti daudz un dažādas iespējas, kas jaunajiem uzņēmējiem arī ir jāizmanto un jau tagad jāsāk domāt tās jomas, kuras varētu automatizēt!

Bet ja mēs apskatāmies uz Valmieru un to, kā mūsu pilsētu tas var ietekmēt, tad 20 gadu laikā noteikti, ka tiks zaudēti dažādi darbi, jo lielie uzņēmumi aizvien vairāk sāks izmantot autonomos robotus un, jau tagad šķiedrā tiek ieviesti roboti, bet vēl pagaidām tiem ir nepieciešami cilvēka operatori, bet 20 gadu laikā vis kaut kas var mainīties un tāpēc ir jādomā jau laicīgi, ko darīs visi tiem, kuriem pēkšņi nebūs darba vietas un kā mēs viņus noturēsim savā pilsētā?