Lielāka kreditēšana?

Vēl viena lieta, ko Valmierai vajadzētu apsvērt ir lielāku investīciju un kreditēšanas piesaiste jaunajiem uzņēmumiem, kas varētu ļaut aizsākt daudzus biznesus, kuriem ir nepieciešami lieli naudas līdzekļi. Par to vai kredīti ir izdevīgi uzņēmumu uzsākšanai vai attīstībai mēs varam tikai diskutēt, bet fakts ir tāds, ka tie palīdz iegādāties dažādas tehnoloģijas un iekārtas kuras savādāk nebūtu iespējams iegādāties un tas savukārt tad noved pie gala produktu cenas samazināšanās un kopējās efektivitātes palielināšanās. Bet beigu beigās tas viss nozīmē zemāku cenu patērētājiem un lielāku peļņu pašam uzņēmumam. Investīciju piesaiste savukārt nozīmē to, ka ir nepieciešami investori, kas tad ir gatavi ieguldīt naudu riskantos biznesos un uzņēmējos, kas tikai ir pašā savas karjeras sākumā, un tāpēc ir nepieciešamas institūcijas, kur tad šie uzņēmēji var satikties ar investoriem. Protams līdz šim šādas darbības ir nodrošinājuši biznesa inkubatori, bet tajos parasti ieguvums ir tieši no valsts piesaistītās investīcijas, kas parasti nav pietiekoši lielos apjomos, un ir vajadzīgas investīcijas no privātajiem investoriem, kas paši ir nopelnījuši naudu šādos biznesos un var jaunajiem uzņēmējiem palīdzēt ne tikai ar naudu bet arī par padomiem un sniedzot savu pieredzi.

Ja runājam tieši par kreditēšanu vienīgais ko pašvaldība var darīt ir kaut kādā veidā nodrošināt daļu no piešķirtajiem aizdevumiem tādā veidā bankām dodot lielāku iemeslu izsniegt šos kredītus. Bet ja tas tiek darīts tad šie aizdevumi kļūst pārāk viegli pieejami un tos noteikti saņems daudzi uzņēmumi, kam nemaz patiesībā tik liela nauda nav vajadzīga, bet no tāda piedāvājumu taču nevar atteikties. Tas ir tas pats, kas notika ar ātrajiem kredītiem, kad tie kļuva tik pieejami ka cilvēki vienkārši tos sāka ņemt pat tad, ka tie nebija nemaz tik tiešām vajadzīgi, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem un nevar domāt tikai tā, ka tiks atbalstīta kreditēšana, jo tādā veidā var nodarīt arī vairāk ļaunuma nekā ir šis ieguvums.

Bet investīciju piesaiste gan ir svarīga, jo ja būs iespējas saņemt naudu no investoriem tad arī tiks domātas un veidotas daudz un dažādas jaunas biznesa idejas, jo pēkšņi būs iespējams iegūt naudu ko pirms tam praktiski nebija iesējams izdarīt. Un tas pavērs durvis daudziem jaunajiem uzņēmējiem, kas savukārt maksās nodokļus, nostrādinās darbiniekus un tā teikt “sildīs ekonomiku”. Tāpēc arī ir svarīgi lai notiek uzņēmējdarbība un tiek veidotas jaunas un inovatīvas idejas, jo kas zin varbūt ari Latvijā reiz parādīsies kāda kompānija tāda, kā tepat kaimiņos, kur izdevās izveidot Skype, kas pašlaik pieder Microsoft un ir vērts vairākus miljardus dolāru, bet kura darbinieki vēl jo projām galvenokārt atrodas Igaunijas pilsētās un tāpēc rada Igaunijas ekonomikai papildus ienākumus.